Dziekujemy! Zadzwonimy do Ciebie o wybranej porze.
Chcesz, żebyśmy do
Ciebie oddzwonili?
TAK

7 kroków, jak kupić mieszkanie lub dom: bezpiecznie, szybko i za dobrą cenę

Wreszcie nadeszła ta chwila, w której udało Ci się podjąć decyzję o chęci zakupu nieruchomości: mieszkania lub domu. Jest jednak jeden, mały problem. Poza wiedzą, że chcesz stać się właścicielem nieruchomości – tak naprawdę nie wiesz, co należy zrobić “dalej”. Na szczęście masz nas, a my – skuteczne i sprawdzone rozwiązanie tego kłopotu. Odnajdziesz je tutaj – w dalszych akapitach. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł do samego końca.

Przed Tobą 7 konkretnych wskazówek, dzięki którym przejdziesz przez cały proces zakupu nieruchomości: szybko, sprawnie, a co najważniejsze – możliwie bezstresowo. Chcesz je poznać? Zatem zapraszamy do lektury tego poradnika!

1. Zastanów się, jaki typ nieruchomości chcesz kupić

Najlepiej od razu odpowiedz sobie na następujące pytania, a zapewniamy, że wykonanie tego kroku od razu stanie się łatwiejsze:

  • Na jakiej nieruchomości Ci zależy? Szukasz domu czy mieszkania?
  • Jaki jest cel Twojej inwestycji? Kupujesz nieruchomość, aby w niej zamieszkać, czy chcesz ją przeznaczyć na wynajem?
  • Jaki ma mieć metraż? Szukasz kawalerki, typowego mieszkania (M3 lub M4) dla rodziny, przestronnego apartamentu, a może dużego domu?
  • Zależy Ci na dodatkowych udogodnieniach? Takich, jak chociażby: ogródek, garaż, balkon, taras itp.?
  • W jakim stanie ma być nieruchomość? Od razu chcesz się do niej wprowadzić? Zależy Ci na stanie surowym? A może szukasz czegoś do przeprowadzenia kompleksowego remontu?

Gdy to będzie już za Tobą – pora na kwestie finansowe.

2. Określ budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości

W tym miejscu chyba wiele tłumaczyć nie trzeba ?. Oczywiście, wskazanie kwoty, za którą chcesz stać się właścicielem wymarzonego mieszkania bądź domu, jest nierozerwalnie związane ze źródłem jej pochodzenia. W związku z tym, pomyśl również o sposobie finansowania:

  • Czy zakup nieruchomości zostanie dokonany za gotówkę?
  • Czy transakcja zostanie wsparta kredytem hipotecznym lub innym rodzajem zewnętrznego finansowania?
  • A może posiadasz inną nieruchomość, którą chcesz wymienić (z dopłatą lub bez)?

Gotowe? Zatem przed nami kolejny krok.

3. Rozpocznij poszukiwania nieruchomości, którą chcesz kupić

Możesz wykorzystać do tego celu Internet (w tym branżowe serwisy typu: otodom, OLX, gratka, domiporta i całe mnóstwo innych). Jesteśmy przekonani, że z pomocą przyjdzie Ci również poczciwa wyszukiwarka Google.

Jeżeli poszukiwania online nie przyniosą oczekiwanych rezultatów – koniecznie odwiedź działające w Twojej okolicy biura nieruchomości. Może okazać się, że w ich ofertach znajdują się nieruchomości, które Cię zainteresują.

Pamiętaj, że możesz również skorzystać ze wsparcia profesjonalnego pośrednika zakupu nieruchomości. Wybrany agent – nawet jeśli w danej chwili nie ma tego, czego akurat szukasz – z pewnością dołoży wszelkich starań, aby znaleźć dla Ciebie wymarzone mieszkanie lub dom.

4. Wybierz kilka propozycji domów lub mieszkań, które chcesz obejrzeć

Pamiętaj, że nawet najbardziej wyczerpujące opisy, wysokiej jakości zdjęcia czy profesjonalne materiały video, nie oddadzą tego, co jesteś w stanie zobaczyć na żywo. Dlatego, gdy zapoznasz się z ofertami nieruchomości, koniecznie umów się na ich oglądanie.

Nie wybieraj “pierwszego z brzegu” i nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie. Postaraj się wskazać co najmniej kilka (minimum od 3 do 5) pozycji i udaj się na miejsce, aby dokładnie je obejrzeć.

Dlaczego aż tyle? Zapoznanie się z tyloma prezentacjami pozwoli Ci na lepsze poznanie realiów rynkowych Twojej okolicy, porównanie cen, a co najważniejsze – wyrobienie sobie na ten temat zdania.

5. Negocjuj warunki zakupu nieruchomości

Gdy zdecydujesz się na zakup konkretnego mieszkania albo domu – zajmij się ustalaniem szczegółów przyszłej transakcji, w tym zwłaszcza negocjowaniem ceny.

Jeśli czujesz się na siłach – możesz to zrobić osobiście. Ale jeżeli zależy Ci na naprawdę spektakularnych efektach, które obniżą cenę zakupu nawet o kilkadziesiąt tysięcy – lepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości.

6. Zadbaj o kwestie formalne

Cała lista spraw i dokumentów, o które trzeba zadbać w celu dokładnego zabezpieczenia transakcji, liczy grubo ponad 30 pozycji. Zaliczamy do nich między innymi: zapisy w Księgach Wieczystych, pełnomocnictwa, zaświadczenia o braku zalegania z opłatami, podstawy nabycia nieruchomości i wiele, wiele innych. Oczywiście, całość nie obejdzie się również bez pomocy notariusza.

Jeśli nie masz do tego nerwów, a przede wszystkim nie chcesz ryzykować, że coś umknie Twojej uwadze – najlepiej skontaktuj się z naszą agencją nieruchomości ze Śląska i powierz to doświadczonym specjalistom od zakupu nieruchomości.

7. Kup nieruchomość!

Przed Tobą ostatnia prosta. Gdy załatwisz wszystkie sprawy, o których wspominaliśmy w punktach od 1 do 6 – pozostanie Ci tylko sfinalizowanie całej transakcji, a zaraz potem… remont lub wprowadzenie się do nowego domu bądź mieszkania.

P.S. Jeżeli kupujesz mieszkanie lub dom z rynku wtórnego – pamiętaj o przepisaniu na siebie mediów ?!

Czujesz, że to dla Ciebie za dużo i w pojedynkę możesz nie podołać wyzwaniu zakupu nieruchomości?

W takim razie mamy dla Ciebie bardzo interesującą propozycję, która zaoszczędzi Twój czas, pieniądze, a dodatkowo sprawi, że cały proces będzie bezstresowy i wręcz bezbolesny.

Zróbmy tak – skontaktuj się z nami i opowiedz więcej o swoim potrzebach. My z kolei zrobimy wszystko, aby najpierw znaleźć dla Ciebie wymarzone mieszkanie lub idealny dom. A następnie weźmiemy na siebie wszelkie sprawy związane z jego zakupem. Od negocjacji ceny, poprzez załatwienie formalności, aż na bezpiecznej finalizacji całej transakcji. Co Ty na to? Zapraszamy!

Redakcja WGN

Kontakt do agencji nieruchomości sprzedającej m.in. w Sosnowcu, Katowicach i Gliwicach

Chcesz wiedzieć więcej? :)

Skorzystaj z wygodnego formularza kontaktowego, a jeśli wolisz
- zadzwoń lub napisz na:

    Polecamy również