Dziekujemy! Zadzwonimy do Ciebie o wybranej porze.
Chcesz, żebyśmy do
Ciebie oddzwonili?
TAK

Jak wybrać pośrednika nieruchomości? Oto 4 kroki do znalezienia dobrego agenta.

Ok, masz to już za sobą. Decyzja o sprzedaży Twojej nieruchomości została podjęta. Ponadto, rozważając wszystkie “za” oraz “przeciw” – postanowiłeś, że wszystkie sprawy związane z przygotowaniem, jak i przeprowadzeniem transakcji powierzysz w ręce dobrego pośrednika nieruchomości.

Kolejnym zadaniem, przed którym stoisz, jest wybór właściwego specjalisty, który zaopiekuje się całą operacją, a przede wszystkim dopilnuje, aby była bezpieczna i opłacalna finansowo. Jak do tego podejść?

Sprawdź poniższy poradnik, w którym przeprowadzimy Cię przez cały ten proces. Znajdziesz w nim aż 4 kluczowe kroki, które warto wykonać, aby mieć pewność, że Twoją nieruchomością zajmuje się prawdziwy fachowiec.

Gdzie szukać dobrego pośrednika nieruchomości?

Pierwszą grupą osób, które warto zapytać o opinię, są Twoi najbliżsi. Dowiedz się, czy ktokolwiek z Twojego otoczenia sprzedawał ostatnio mieszkanie, dom lub inną nieruchomość – i czy przy tej okazji korzystał z pomocy agenta nieruchomości.

Kolejnym obszarem poszukiwań jest Internet. W tym celu użyj wyszukiwarki Google, dzięki której z łatwością dotrzesz do specjalistów działających w Twojej okolicy.

Każdy profesjonalny pośrednik powinien posiadać własną stronę internetową, na której muszą znajdować się wszystkie najważniejsze informacje, w tym: szczegółowy opisy jego oferty, dotychczasowe dokonania, etapy współpracy, dane kontaktowe oraz więcej danych na temat jego działalności. Jeśli pośrednik, którego chcesz zatrudnić nie ma swojego serwisu www – w tym momencie w Twojej głowie powinna zapalić się “lampka ostrzegawcza”.

Gdy takie wstępne rozeznanie będzie już za Tobą – wykonaj kilka niezbędnych kroków, które ułatwią Ci podjęcie decyzji, a przede wszystkim dadzą pewność, że Twoja nieruchomość jest w naprawdę dobrych rękach.

1. Sprawdź opinie na temat jego pracy

Na początek dowiedz się, co o jego działaniach sądzą osoby, z którymi już współpracował. Użyj np. Facebooka lub wyszukiwarki Google wpisując nazwę biura lub konkretnie imię i nazwisko danego pośrednika nieruchomości.

Pamiętaj, aby nie opierać się wyłącznie na 1 czy 2 pozytywnych bądź negatywnych opiniach. Każdemu zdarzają się lepsze i gorsze momenty, dlatego weź pod uwagę całokształt wszystkich ocen. Jeżeli większość opinii ma wydźwięk negatywny – to znak, że wybór tego pośrednika nieruchomości może być złą decyzją. Jeśli w większości są one pozytywne – to otwiera wstępną drogę do współpracy.

2. Zweryfikuj doświadczenie agenta nieruchomości

Sprawdź, od ilu lat działa na rynku, a także ile (i o jakiej wartości) nieruchomości udało mu się już sprzedać. Upewnij się, że wybrany pośrednik miał już do czynienia z nieruchomościami podobnymi do Twojej. To znacznie ułatwi współpracę, a zwłaszcza przyspieszy cały proces sprzedaży.

Jeżeli tego typu informacji nie znajdziesz na jego stronie (zazwyczaj warto ich szukać w zakładkach pt. “Realizacje”, “Portfolio” lub „Sprzedane”) – po prostu go o to zapytaj. Doświadczony agent bez żadnego kłopotu udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi, a także przedstawi kilka projektów, które już sfinalizował.

Dowiedz się, czy jedynie pośredniczy w transakcjach czy jest również praktykiem rynku nieruchomości, czyli również kupuje, remontuje, buduje i sprzedaje nieruchomości. Wbrew pozorom – to kolosalna różnica w poziomie kompetencji i poziomu doradztwa, w jaki sposób sprzedać Twoją nieruchomość za jak najwyższą możliwą cenę.

3. Poznaj metody pracy wybranego pośrednika

W tym obszarze pozyskaj informacje z zakresu:

  • Formalności, czyli jak wygląda umowa, którą macie zawrzeć. Jeżeli którykolwiek jej punkt wyda Ci się niezrozumiały – poproś o wyjaśnienia.
  • Marketing, czyli w jaki sposób odbywa się promocja Twojej nieruchomości. Zapytaj o miejsca publikacji ogłoszeń (portale typu otodom, gratka, olx itp.), sposoby reklamy (np. dni otwarte, dodatkowe kampanie marketingowe w mediach społecznościowych, filmy reklamowe, itp.), czy nieruchomość sprzedawana jest lokalnie czy może reklama jest ogólnopolska, jak również o inne, mniej standardowe metody dotarcia do potencjalnych klientów.
  • Baza Kupującego, czyli dopytaj czy biuro nieruchomości przyjmując Twoją nieruchomość do sprzedaży zaczyna „od zera”, czy może poprzez swoje wieloletnie działania posiada już bazę klientów, do których od razu może skierować Twoją ofertę.
  • Komunikacja, czyli w jakiej formie i jak często będzie się z Tobą kontaktował, aby poinformować o szczegółach i postępach prac.

Na koniec nie zapomnij o jednej z najważniejszych kwestii, czyli…

4. Dowiedz się, ile kosztują jego usługi

Już na wstępie postaraj się ustalić, ile tak naprawdę przyjdzie Ci zapłacić za wsparcie profesjonalnego pośrednika nieruchomości. Większość agentów rozlicza się na zasadzie prowizji naliczanej od wartości sprzedanej nieruchomości. Jeśli w Twoi przypadku będzie tak samo – upewnij się, że w tej kwocie zawierają się wszystkie działania.

Jeżeli rozważasz oferty kilku różnych pośredników nieruchomości – pamiętaj, że w tej branży “taniej” wcale nie oznacza “lepiej”. Wysokość prowizji to wypadkowa doświadczenia, umiejętności oraz zasobów, które przekładają się zarówno na profesjonalizm, bezpieczeństwo, jak i szybkość transakcji.

Chcesz wybrać dobrego agenta nieruchomości?

Nasze biuro pośrednictwa nieruchomości zapewni Ci wszechstronne wsparcie na każdym etapie. Zajmiemy się fachową wyceną, weźmiemy na siebie wszelkie kwestie związane z promocją i znalezieniem nabywcy, a następnie odpowiemy za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie całej transakcji.

Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o szczegółach i dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc. Zapraszamy!

Redakcja WGN

Kontakt do agencji nieruchomości sprzedającej m.in. w Sosnowcu, Katowicach i Gliwicach

Sprawdź nas! :)

Skorzystaj z wygodnego formularza kontaktowego, a jeśli wolisz
- zadzwoń lub napisz na:

    Polecamy również